WYKAZ LEKTUR WEDŁUG STAREJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ OBOWIĄZUJĄCEJ W KLASIE 5 I 6:

 

KLASA 5:

Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni

Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy

Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera

wybór mitów greckich i legend

 

Uzupełniające:

Astrid Lindgren Bracia Lwie Serce
Aleksander Minkowski, Dolina Światła

Dorota Terakowska, Władca Lewawu

Moony Wicher, Dziewczynka z szóstego księżyca

KLASA 6:

Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród

Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy

Stanisław Lem, Bajki robotów (wybrane utwory)

Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy

John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem

Uzupełniające:

Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza

Edmund Niziurski – wybrana powieść (np. Niewiarygodne przygody Marka Piegusa, Sposób na Alcybiadesa)

Juliusz Verne, W 80 dni dookoła świata

Alfred Szklarski – wybrana powieść (np. Tomek w krainie kangurów)

 

 

WYKAZ LEKTUR WEDŁUG NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

KLASA 4

Lektury obowiązkowe z podstawy programowej:

  1. Brzechwa Akademia pana Kleksa
  2. Goscinny, J.-J. Sempé Nowe przygody Mikołajka
  3. Mickiewicz Pan Tadeusz (fragmenty – opis dworku, zachód słońca)
  4. Wybicki Mazurek Dąbrowskiego

Wybrane wiersze

  1. Kulmowa Marzenia, Moje próżnowanie, J. Twardowski Nowe patyki i patyczki, J. Tuwim Dwa wiatry, K.I. Gałczyński

W leśniczówce, Małe kina, J. Brzechwa Ptasie plotki

Wybrane baśnie polskie i europejskie

  1. Grimm, J. Grimm Królowa pszczół, Ch. Perrault Kopciuszek, K.W. Wójcicki O Waligórze i Wyrwidębie, A. Puszkin Bajkao rybaku i rybce, G. Ptak Oto moja baśń, H.Ch. Andersen Dzielny ołowiany żołnierz, B. Butenko Jaś i Małgosia,
  2. MaleszkaMagiczne drzewo

Lektury uzupełniające z podstawy programowej

  1. Musierowicz Szósta klepka
  2. Musierowicz Opium w rosole
  3. Korczak Król Maciuś Pierwszy

F.H. Burnett Tajemniczy ogród

  1. Twain Przygody Tomka Sawyera
  2. Szklarski Tomek na wojennej ścieżce
  3. Makuszyński Panna z mokrą głową
  4. May Winnetou

KLASA 5

Lektury obowiązkowe z podstawy programowej

C.S. Lewis Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

  1. Molnar Chłopcy z Placu Broni
  2. Prus Katarynka
  3. Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
  4. Mickiewicz Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy miejsc)

Wybrane mity greckie

mit o powstaniu świata, Prometeusz, Syzyf, Demeter i Kora, Dedal i Ikar, Herakles, Tezeusz i Ariadna, Orfeusz i Eurydyka,

Odyseusz

Wybrane podania i legendy polskie

Podanie o Lechu, Piast, legendy o Kraku i Wandzie, legenda o krakowskich gołębiach, Bursztynowa korona, Złota kaczka

Wybrane wiersze, pieśni i piosenki patriotyczne

  1. Twardowski Klasówka z religii, C. Miłosz Wyprawa do lasu, L. Staff Deszcz majowy, Pierwsza brygada, Piechota, Pałacyk

Michla, Żeby Polska była Polską

Lektury uzupełniające z podstawy programowej

  1. Bahdaj Kapelusz za 100 tysięcy
  2. Carroll Alicja w Krainie Czarów
  3. Dumas Trzej muszkieterowie
  4. Fritsche Skarb Troi
  5. Kipling Księga dżungli
  6. Kozioł Skrzynia władcy piorunów
  7. Lagerlöf Cudowna podróż
  8. Makuszyński Szatan z VII klasy
  9. Musierowicz Dziecko piątku
  10. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
  11. Nowak Pajączek na rowerze

Sat-Okh Biały Mustang

  1. Cugota Nazywam się… Maria Curie-Skłodowska

KLASA 6

Lektury obowiązkowe z podstawy programowej

  1. Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang niewidzialnych ludzi
  2. Krasicki Bajki (wybór)
  3. Mickiewicz Powrót taty; Pan Tadeusz (fragmenty – opisy obyczajów; polowanie i koncert Wojskiego)
  4. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny

J.R.R Tolkien Hobbit, czyli tam i z powrotem

Biblia

Księga Rodzaju (fragment o stworzeniu świata i człowieka), Przypowieść o talentach, Przypowieść o synu marnotrawnym,

Przypowieść o pannach roztropnych, Przypowieść o siewcy, Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie

Wybrane wiersze

  1. Herbert Pudełko zwane wyobraźnią, T. Różewicz Przepaść, A. Mickiewicz Przyjaciele, A. Kamieńska Śmieszne, L. Staff

Ogród przedziwny, J. Twardowski Prawda

Lektury uzupełniające z podstawy programowej

  1. Lem Cyberiada
  2. Sienkiewicz Janko Muzykant
  3. Maud Montogomery Ania z Zielonego Wzgórza
  4. Cugota Nazywam się… Albert Einstein
  5. Toro Nazywam się… Mahatma Gandhi
  6. Góra Nazywam się… Jan Paweł II

Inne teksty z literatury współczesnej dla dzieci i młodzieży

KLASA 7

Lektury obowiązkowe z podstawy programowej

Ch. Dickens, Opowieść wigilijna

  1. Fredro, Zemsta
  2. Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów
  3. Krasicki, Żona modna
  4. Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć pułkownika,

Świtezianka, II część Dziadów

  1. Sienkiewicz, Latarnik
  2. Słowacki, Balladyna
  3. Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty)
  4. Norwid, Ogólniki, Moja piosnka II
  5. Leśmian, Dziewczyna, Wczesnym rankiem, Tęcza
  6. Hemar, Modlitwa
  7. Wierzyński, Zielono mam w głowie, Na łące
  8. Lechoń, Czerwone wino, Do malarza
  9. Liebert, Uczę się ciebie, człowieku
  10. Sztaudynger, wybrane fraszki

S.J. Lec, Myśli nieuczesane (wybrane aforyzmy)

Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach 4–6: C. Miłosz, Mały traktat o kolorach; T. Różewicz, W pensjonacie,

Słowa; L. Staff, Przedśpiew; J. Twardowski, Nie tylko my, Śpieszmy się

Lektury uzupełniające z podstawy programowej

  1. Christie, Dwanaście prac Herkulesa
  2. Hemingway, Stary człowiek i morze
  3. Sienkiewicz, Krzyżacy

 

Uwaga: pogrubionym drukiem oznaczone są dłuższe teksty omawiane w całości na lekcjach języka polskiego według harmonogramu przedstawionego przez nauczyciela.

 

 

 

Dodatkowe informacje

facebook_page_plugin